Więcej na ten temat

 • Prezes zarządu Lux Med: Całkiem darmowe leczenie był nie do utrzymania

  - Problemy służby zdrowia nie znalazły się wśród priorytetów żadnego z rządów - mówi Anna Rulkiewicz.

 • Rynek wtórny na Białymstoku - wróciły ceny sprzed prawie dekady

  Po wzrostach trwających od 2014 roku ceny na rynku wtórnym na Białymstoku znów zaczęły spadać - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. Koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego wrócił do poziomu z roku 2009 wynosi nieco ponad 4000 zł/m2. Wszystko wskazuje jednak na to, że o powrocie do rekordowo niskich cen sprzed 2006 roku białostoczanie mogą tylko pomarzyć.

 • Łódzka ustawa antysmogowa dziurawa jak szwajcarski ser

  W województwie łódzki trwają prace nad uchwałą antysmogową. Jej zapisy sugerują jednak, że chodzi na niej przede wszystkim o to, by pokazać, że politycy "coś" robią, a nie o to, by rozwiązać problem. Uważamy, że takie podejście do sprawy był oszukiwaniem ludzi czekających na rozwiązanie palącej kwestii, którą był stan powietrza na województwie, na którym znajduje się pięć z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast Unii Europejskiej.

 • Beneficjenci programu 500 plus muszą zwrócić ponad 717 tys. zł

  Ponad 717 tys. zł z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych muszą zwrócić beneficjenci programu 500 plus na Wielkopolsce. Główną przyczyną decyzji o zwrocie świadczenia był przekroczenie kryterium dochodowego.

Dodany przez Maciej, piątek, 13 02 2014

Zwyrodnienie kręgosłupa - przyczyny i skutki

Częste bóle pleców, które promieniują aż do pośladków czy samych kończyn dolnych mogą być pierwszym sygnałem związanym ze zwyrodnieniem kręgosłupa.

Zwyrodnienie kręgosłupa powstaje zazwyczaj na skutek zużycia i obciążenia wszystkich tkanek tworzących stawy, dyski czy kręgi w kręgosłupie. Zwyrodnienie kręgosłupa dotyka zazwyczaj osoby starsze, jednak coraz częściej choroba ta dotyka osób po 25 roku życia, szczególnie kobiet.

Do czynników mających największy wpływ na ryzyko zachorowania należą:

- wady wrodzone
- późny wiek
- nieprawidłowa postawa
- rodzaj wykonywanego zawodu
- duża masa kostna
- otyłość

Wadliwa postawa to jedna z przyczyn powstawania zwyrodnień kręgosłupa, dlatego bardzo ważne jest by już od najmłodszych lat kontrolować i korygować każdą nieprawidłową postawę występującą u dzieci z uwagi na fakt możliwości jej późniejszego utrwalenia.

Bóle kręgosłupa również mogą być skutkiem ciężkiej pracy oraz podnoszenia różnego rodzaju ciężarów, które zazwyczaj są podnoszone w sposób niewłaściwy. Najczęstszym błędem przy podnoszeniu ciężkich rzeczy jest sposób schylania się, który sprawia, że kręgosłup jest narażony na różne urazy.

Szczególną ostrożność powinny również zachować kobiety noszące wysokie obcasy, które nie tylko obciążają kręgosłup, ale i utrwalają nieprawidłową postawę.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak skutecznie unikać bólu i schorzeń kręgosłupa? Wejdź na stronę www.

Fotografie:

kręgosłup
ortopeda
zdrowie
leczenie